Minulý týden spáchal sebevraždu před ministerstvem zdravotnictví padesátiletý muž, zastřelil se. Bohužel nenechal dopis na rozloučenou, takže se to hodnotí tak, že měl nějaké psychické problémy.
Dnes se z Blesku dovídám, že sebevraždu zvolil další a ještě mladší člověk, absolvent právnické fakulty pan Václav (†34), který se pro změnu upálil. Též u něho se spekuluje o tom, že mohl mít problémy, a dodává se v témže odstavci, že covid-19 poškozuje mozek.
V České republice se za posledních dvacet let prý upálilo přibližně dvacet lidí, jsou to takové vlny, několik let nikdo a pak se to rozjede. O žádném z těch lidí se téměř nikdy veřejně nemluvilo. Například si vzpomínám na pána, který se upálil na Václaváku, bylo u článku i video, jak onen muž hoří a nikdy nezapomenu na zpověď mladé ženy, která tu hrůzu viděla, ale psalo se o té sebevraždě jen krátce a v souvislosti s tím, že to neměl v hlavě tak docela úplně v pořádku.
Tři případy mi evidentně unikly, protože v článku z 18. ledna 2019 se píše toto - Incident v Praze je osmnáctý pokus o sebevraždu upálením v Česku za 20 let, čtvrtý na Václavském náměstí
V Praze na Václavském náměstí před sochou svatého Václava se v pátek polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý muž. Zůstává v péči lékařů. Za posledních dvacet let se přitom jedná už o osmnáctý případ veřejné sebevraždy upálení nebo pokusu o ně. Jenom v blízkosti pražského Václavského náměstí jde už o čtvrtý takový případ.
V roce 2003 spáchalo sebevraždu upálením za jeden měsíc hned pět mladých lidí.
a malý úryvek z jednoho článku, kdy se ptají psychologa na sebevraždu upálením -
Jak si vysvětlujete že si tito lidé zvolili smrt ohněm?
"Z kulturního hlediska je vyhroceně symbolistická smrt, která v evropské kultuře není zdaleka tak typická jako v kultuře asijské, kde upálení dává nějakou výzvu, apel. Nám se nějak analogicky vybavuje spíš trest ohněm ze středověku. Určitě to vypovídá o snaze hodně, výrazně získat, stáhnout pozornost na to, co dělám."
Žádné komentáře:
Okomentovat